Bölge Eğitim Güncel Gündem Siyaset

BAŞVURU SÜRESİ 31 MAYIS’A KADAR UZATILDI

Yalova Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı, yiyecek-içecek hizmeti sektöründeki işletmelere yönelik sağlanan ciro kaybı desteklerinin başvuru sürelerinin 31 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar uzatıldığını açıkladı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,..

BAŞVURU SÜRESİ 31 MAYIS’A KADAR UZATILDI

Yalova Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı, yiyecek-içecek hizmeti sektöründeki işletmelere yönelik sağlanan ciro kaybı desteklerinin başvuru sürelerinin 31 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar uzatıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen yiyecek-içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini, işletmelerin hak kaybına uğramaması için uzatıldığı belirtilerek, “Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan işletmelerimizin, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekleri belirtildi.

“Destekler tamamen karşılıksız, hibe niteliğinde”

5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmelere ciro kaybı desteği ödemesi yapılıyor. Ödenecek tutar, 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere, cironun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında hesaplanıyor. Ciro kaybı desteği ödemeleri tamamen karşılıksız ve hibe niteliğinde, geri ödemesiz olarak sağlanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL