Eğitim Genel

OKULLARIN KANTİN VE YEMEKHANE ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların kantin, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışanlara hijyen eğitimi verildi. 2016/02/02 tarihli Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Yönetmeliği uyarınca Halk Eğitim..

OKULLARIN KANTİN VE YEMEKHANE ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların kantin, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışanlara hijyen eğitimi verildi.

2016/02/02 tarihli Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Yönetmeliği uyarınca Halk Eğitim Merkezi Toplantı salonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen eğitime 75 okul gıda işletmesi çalışanı katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Ramazan Kayran Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yayımlanan “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Desteklenmesi” konulu genelge ile öğrenci, kursiyer ve çalışanlar için sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulmasının hedeflendiğini ifade ederek “Yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesi ile doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek gıda zehirlenmeleri ve bulaşıcı hastalıklar ile yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların (obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları vb.) önlenmesi amaçlanmaktadır.

Okul çağı çocuklarının yeterli ve dengeli beslenme imkanına kavuşturulması, sağlıklı beslenmelerinin sağlanması ülkemizin geleceği açısından stratejik öneme sahip bir durumdur.

Bugün burada çocuklarımızın dengeli ve yeterli beslenmelerine, dolayısı ile sağlıklarına önemli katkıları olacak okul-kurum gıda işletmesi çalışanlarına “Okul Kantin Çalışanlarına Yönelik Özel Hijyen Eğitimi” için toplanmış bulunuyoruz. Eğitime katılanlara teşekkür ediyor, öğrenci, öğretmen ve tüm çalışanlarımız için başarı, sağlık ve huzur dolu günler diliyorum” dedi.

Eğitime katılanlara, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Özlem Bakaroğlu 10.03.2016 tarihli “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesine Dair Genelge” uyarınca eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Veteriner Hekim Gülcan Özer Karakuş, 05.02.2013 tarihli Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği uyarınca gıda işletmelerinin özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni ve gıdaların hazırlanması, depolanması, satışı ve sunumu, içeriği ve uyulması gereken kurallar, Okul Gıdası Logosu Kullanımı ile İl Sağlık Müdürlüğünden Diyetisyen Merve Yücel, Sağlıklı Beslenme, Gıda Zehirlenmesi ve Kişisel Hijyen Eğitimi konularında sunum eşliğinde ayrıntılı bilgiler verdiler.

Eğitime katılanlara ilerleyen tarihlerde Hijyen Belgesi verilecek ve bu belgeyi çalıştıkları yerde bulundurmaları istenecek. Bu belgeler yapılacak denetimlerde çalışanlardan istenecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL