Ekonomi Güncel Gündem

SERMAYECİKLİ ÇİFTÇİLERE 115 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI

SERMAYECİKLİ ÇİFTÇİLERE 115 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI İl Müdürlüğümüz tarafından “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında Sermayecik’li yetiştiricilere İl Özel İdare Destekli 115.000 adet çilek fidesi..

SERMAYECİKLİ ÇİFTÇİLERE 115 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI

SERMAYECİKLİ ÇİFTÇİLERE 115 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI

İl Müdürlüğümüz tarafından “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında Sermayecik’li yetiştiricilere İl Özel İdare Destekli 115.000 adet çilek fidesi törenle dağıtıldı.

İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak hayata geçirilen “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında Altınova İlçesine bağlı Sermayecik köyünde düzenlenen fide dağıtım törenine İl Müdürümüz Suat Parıldar, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare Sekreteri Selim Karahan, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burhan Bitirgiç, İl Genel Meclisi Üyeleri Resul Çiftçi ve Ali Çorbacı, Şube Müdürleri, Altınova İlçe Müdürü Mesut Ünal, Sermayecik Muhtarı Adem Gençtav, teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürümüz Suat Parıldar törende yaptığı konuşmada; “ İl Müdürlüğümüz tarafından İl Özel İdaresi Destekleri ile yöreye uygun, verimi yüksek, tüketici talebini gözönüne alarak 2013 yılından beri çilek yetiştiriciliğini geliştirmek üzere destek sağlanmaktadır.Bu kapsamda Sermayecik köyümüz model olmuştur. Bu modeli özellikle Armutlu ilçemizin Hayriye, Selimiye ve Mecidiye köylerinde de oluşturmaktayız.

Çilek havzası olarak öne çıkan ve örnek model olan sermayecik köyümüzdeki çilek üreticilerimize geçen yıl 28 dekar alanda 140 bin adet çilek fidesi dağıtmıştık.Bugün de yine 19 çiftçimize 23 dekar alan için San Andreas çeşidi 115 bin adet çilek fidesi dağıtıyoruz. Son iki yılda sermayecik köyündeki üreticilerimize toplam 255 bin adet fide dağıtarak köyümüzdeki örnek modelin gelişerek devam etmesini hedefliyoruz.

2013 yılından bugüne kadar 674 bin çilek fidesi il genelinde dağıtılarak çilek yetiştiriciliğinin gelişmesi sağlanmıştır. Bu fidelerin 577 bin adedi son 4 yılda verilmiştir. Bu sayede son yıllarda ilimizde çilek yetiştiriciliği gelişmiş ve pazarda iyi fiyatla satılarak çiftçilerimize önemli bir gelir kaynağı sağlanmıştır.

İlimizde 2019 TUİK verilerine göre 254 dekar alanda 651 ton çilek üretilmektedir. Bunun 191 dekarı (%75) Sermayecik köyümüzdedir.2020 yılı için çilek üretimi beklentimiz ise 280 dekar alanda 800 tonun üzerindedir.

Son iki yılda İl Özel İdaremiz tarafından sermayecik köyümüze çilek projeleri için 141 bin TL.kaynak ayrılmıştır. Destekleri için İl Özel İdaremize teşekkür ediyoruz.

İlimizin üç büyük şehire yakın olması, çilek üretiminde iyi bir pazar fırsatı doğurmaktadır. Bu fırsatları iyi değerlendirmek adına Sermayecik ve diğer köylerimizde çilek yetiştiriciliğini geliştirerek devam etmek arzusundayız. Tüm üreticilerimize bol verim ve yüksek kazanç diliyorum” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ve Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit de yaptıkları konuşmalarda Çilek fidelerinin Sermayecikli çiftçilere hayırlı olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından çilek fideleri 19 çiftçiye 23 dekar alanda yetiştirilmek üzere teslim edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL