Sağlık Yaşam

YALOVA TEMA’DAN “TOPRAĞA SAYGI” YÜRÜYÜŞÜ

Tema Vakfı Yalova İl Temsilciliği 15 – 21 Kasım tarihleri arasında kutlanan Erozyonla Mücadele Haftasında gönüllüleriyle birlikte Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Fındıklı ve Hamzalı köyleri arasında “TOPRAĞA SAYGI” yürüyüşü düzenledi…

YALOVA TEMA’DAN “TOPRAĞA SAYGI” YÜRÜYÜŞÜ

Tema Vakfı Yalova İl Temsilciliği 15 – 21 Kasım tarihleri arasında kutlanan Erozyonla Mücadele Haftasında gönüllüleriyle birlikte Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Fındıklı ve Hamzalı köyleri arasında “TOPRAĞA SAYGI” yürüyüşü düzenledi.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada; “TEMA Vakfı’nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak ve korumaktır. Çünkü toprak hepimizin yuvası, gıdamızın %95’inin doğrudan ya da dolaylı kaynağı, habitatlarımızın dayanıklılık kaynağıdır.

Okyanuslardan sonraki en büyük karbon yutağı olarak toprak, iklim krizi ile mücadelenin de önemli bir aktörüdür. Toprağımız varsa ormanımız, tarımımız, meralarımız ve hayvancılığımız vardır. Toprağın 1 santimetresinin oluşması 500 yıl sürerken, her yıl 642 milyon ton toprağımız erozyona uğramaktadır. Yaşama dolayısıyla toprağa sahip çıkmayı amaç edinmiş TEMA Vakfı’nın varoluş nedeni toprağı korumaktır.

Amacımız; Ülke topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak, – Toprakla birlikte dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak, – Kendiliğinden yetişen doğal ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yaparak topluma ağaç sevgisi aşılamak, – Tarım alanları, çayır ve meraları korumak, geliştirmek ve bu alanların amacı dışında kullanılmasını önlemek, – Doğal varlıkların korunması ve doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek ve bu çalışmalara destek vermek

Biz de Tema Yalova olarak bizim için önemli olan bu haftada konuya dikkat çekmek amacıyla Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Tutuk beyin tahsis ettiği araçla 21 gönüllümüzle birlikte Orhangazi ilçesinin Fındıklı-Hamzalı köyleri arasında sonbaharın muhteşem renkleri eşliğinde, Sayın Fahrettin Yurtbay’ın rehberliğinde 10 km.lik harika bir yürüyüş yaptık.

Bu anlamlı etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen ve her fırsatta yanımızda olduklarını ifade eden Sayın Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Tutuk beye, rehberimiz Sayın Fahrettin Yurtbay’a ve çok değerli gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Daha yaşanabilir bir gelecek için hep birlikte “Umut Yeşertmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL