Gündem

ALTINOVA SU SPORLARINDA DA GÖZDE OLACAK

Altınova su sporlarında da gözde olacak Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Yalova İl Temsilcisi İbrahim İnce, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı makamında ziyaret etti. Altınova’nın 2 kilometrelik sahili ve bölgenin..

ALTINOVA SU SPORLARINDA DA GÖZDE OLACAK

Altınova su sporlarında da gözde olacak

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Yalova İl Temsilcisi İbrahim İnce, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı makamında ziyaret etti.

Altınova’nın 2 kilometrelik sahili ve bölgenin en önemli sulak alanı olan Hersek Lagününe sahip olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Yapılacak çalışmalarla Altınova su sporları bakımından da gözde merkez olacak” dedi.

“YALOVA, DENİZ SAHİLİ EN UZUN İL”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Yalova İl Temsilcisi İbrahim İnce, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı ziyaret ederek, federasyon olarak kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yalova’nın birçok açıdan önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyen İnce, sualtı güzelliklerinin Yalova Turizmine kazandırılması gerektiğini belirtti. İnce, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda ülkemizde deniz sahili en uzun olma özelliğine sahip olan Yalova’da, su sporları adına çalışmaların olmadığını gördük” diye konuştu.

“ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLERE SAHİBİZ”

Altınova’nın 2 kilometrelik doğal kuma sahip deniz sahili ile bölgenin en önemli sulak alanı olan Hersek Lagününe sahip olduğunu ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bu iki değer bizim için çok önemli. Hersek Lagünümüzü av alanından bölgenin en önemli sulak alanına dönüştürdük. Kuş türümüz 231’e çıktı. Hersek Lagününde bilimsel su altı çalışmaları yapıldı. Çok nadir bulunan su altı bitkileri tespit edildi. Yine su altı incelemelerinde antik kent ve antik kale keşfedildi.

“SU ALTI ARKEOLOJİK ÇALIŞMA YAPILIYOR”

“Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması Hersek Bölgemizde devam ediyor. Bu araştırmalar sırasında Selçuklu karşısında yenilen Haçlı ordularının sığındığı kayıp Kibotos Kalesi 2019 yılında Altınova Hersek Bölgemizde bulundu. Bu bölgedeki su altı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde sürdürülüyor. Buradaki bulgular kentimiz ve ülkemiz açısından büyük kazanç olacaktır.

“ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK”

Altınova su sporları konusunda da önemli imkanlara sahip bir bölge. Pandemi öncesi ilçemizde su sporlarına yönelik araştırma çalışmaları başlattık. Bu çalışmalar sonunda Altınova’da yapıla bilinecek olan su sporları konusunda harekete geçeceğiz. Altınova Belediyespor bünyesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. El ele vererek bu alanda da ilimiz hak ettiği yere getirmek için imkanlarımızı seferber edeceğiz.

“DENİZCİLİK MYO”

Belediyemizin yoğun çabaları, hükümetimizin ve AK Parti Milletvekilleri ile teşkilatlarımızın desteğiyle Türk Denizciliğine ve tersanelerimize alanında uzman eleman yetiştirmek amacıyla Yalova Rektörümüzün katkılarıyla ilçemize Denizcilik Meslek Yüksek Okulunu kazandırdık. Ülkemizin denizcilik sektörüne önemli hizmetlerde bulunacak olan Yalova Üniversitesi Altınova Denizcilik Meslek Yüksekokulu 2019 yılında eğitim ve öğretime başladı. İş garantili olan okulumuz bu yıl ilk mezunlarını verecek” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL