Gündem

BAKAN VARANK VE NEBATİ YALOVA’DA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Yalova’da açılış ve temel atma törenlerine katıldılar. Avrasya OSB bünyesinde faaliyet gösteren  LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezinin..

BAKAN VARANK VE NEBATİ YALOVA’DA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Yalova’da açılış ve temel atma törenlerine katıldılar. Avrasya OSB bünyesinde faaliyet gösteren  LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezinin açılışı ve Yalova OSB bünyesinde, faaliyet gösterecek olan Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve TSE Test-Kalibrasyon Merkezi Temel Atma Törenini gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Yalova Valisi Muammer Erol, Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkanvekili Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir,  Avrasya OSB Yönetim Kurul Başkanı Vahap Küçük, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, MHP İl başkanı Namık Öz, ilçe ve belde belediye başkanları ile Yalova İl Protokolü karşıladılar.

Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi,  Yalova sanayi ve Ticaret Odası ile Ak Parti Yalova İl başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrasya OSB bünyesinde faaliyet gösteren  LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir ve Avrasya OSB Yönetim Kurul Başkanı Vahap Küçük’e yatırımlar nedeniyle teşekkür etti.

TÜRKİYE’Yİ ÜS OLARAK KULLANIYORUZ’..

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “LC Waikiki olarak, 4 kıtada, 56 ülkede 1200’den fazla mağazamızla 1 milyon 800 bin metrekarede müşterilerimize ulaşılabilir modayı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İhracattaki rolümüzle ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamayı en önemli sorumluluğumuz olarak görerek ülkemizin bayrağını yurt dışında da dalgalandırmayı hedefledik. Bugün kendi üretim tesislerimizde 10.000, tedarikçilerimizde ise 150.000 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlıyoruz. Uluslararası pazarlarda sürdürülebilir büyümemizi sağlamak için üretim yatırımlarımız kadar lojistik ağımıza yaptığımız yatırımlar da önemli.”

TOPLAM ALAN 785 BİN METREKAREYE ULAŞTI..

Konuşmasında LC Waikiki’nin küresel büyüme planlarına da değinen Küçük, “Bu kapsamda yaptığımız yatırımlarla bugün; İstanbul, Aksaray ve Yalova ile birlikte LC Waikiki’nin yurt içinde 685.000 m2, yurt dışında 100.000 m2 olmak üzere lojistik merkezi toplam alanı 785.000 bin m2’ye ulaştı. Yalova Lojistik Merkezi’nin haftalık sevk kapasitesi ise 1-1.5  milyon adet ürün olacak. Bu yıl, 8 yeni ülkeye giriş yaparak, yurt dışında 120, yurt içinde 30, olmak üzere toplam 150 yeni mağaza açacağız. Ciro büyüklüğümüzü de geçen yıla göre %80 artırarak, 66 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘YALOVA’YI YÜZLERCE ESERLE DONATTIK’..

Vahap Küçük’ün konuşmasından sonra söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de, şu sözlere yer verdi: “Coğrafi konumunun sunduğu muazzam olanaklarla Marmara Bölgemizin adeta goncası olan; Rabbimizin kentimize lütfu şifa deryası kaynak sularıyla;  refahın, turizmin, tarımın, sanayinin ve geleceğin kenti Yalova. Milletimize hizmet uğrunda, koyduğumuz her tuğlaya, attığımız her adıma düşman olanlara inat; bizler beraberce inşa etmeye, yeni tesisler açmaya, hep daha iyisini hedeflemeye devam edeceğiz. İktidarımız süresince yerel kalkınmayı en önemli gündem maddelerimiz arasına aldık. Ülkemiz gibi, şehirlerimiz de çağ atladı. Güzel Yalova’mızı eğitimden sağlığa, konuttan ulaşım altyapısına, enerjiden sulamaya, sanayi tesislerinden üretime kadar yüzlerce eserle donattık.”

‘YALOVA İHRACATTA ŞAHA KALKTI’..

Yalova’yı takdir ettiğini söyleyen Nebati, şöyle konuştu: “Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi metropol kentlere yakınlığıyla eşsiz bir konumda yer alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına da hizmet etmek şiarıyla, Yap-İşlet-Devret modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen en büyük proje olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolunu ve Osmangazi Köprüsünü vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Şehrimizin ekonomik kalkınmasını yukarı çekebilecek pek çok yönünü, bölgesel ve ulusal kalkınma hamlemize dayanak yapılan yatırımlarla güçlendirdik. Bu sayede Yalova, 2020 yılında yüzde 7,1 oranında büyüyerek ülkemiz genelinin üzerinde bir başarı göstermiş, toplam 18,4 milyar liralık katma değer üretmiştir. Yalova ihracat miktarı bakımından da son 20 yılda adeta şaha kalkmıştır. 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını 2022 yılı Ağustos ayı itibarıyla tam 51 kat artırarak toplamda 835 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi başarmıştır. İnşallah, bugün açılışını yaptığımız bu tesisle birlikte çıtayı daha da yukarılara taşıyacağınıza can-ı gönülden inanıyorum.”

‘ARAYI UZATMADAN YALOVA’YA GELİYORUZ’..

Bakan Nebati’nin konuşmasından sonra söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, “Yalova yeşiliyle mavisiyle insana huzur veren şehirlerimizden bir tanesi. Son yıllarda üretimde de büyük bir çıkış yakaladığını görmek Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak bana ayrı bir mutluluk veriyor. Biz çalışkan, ülkesini seven, misafirperver Yalovalı kardeşlerimizi tüm samimiyetimizle seviyoruz. Biliyoruz ki Yalovalı kardeşlerimiz de bizi seviyor. Bu manada arayı fazla uzatmadan sık sık bu güzel şehre geliyoruz. Şahsen Yalova’nın kendisine yapılan övgüleri fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Ülkemize büyük katkılar sağlıyor. İhracatı her yıl ciddi oranda artış gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Yalova’nın ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı. Gayri Safi Milli Hasılaya sağladığı katkı sürekli artıyor. Tabİi bütün bu artışlar aslında yatırımlarla beraber geliyor. İmalat sanayi kapasitesi her geçen gün daha da yukarılara çıkıyor. En son Nisan ayında DowAksa’nın karbon elyaf üretim tesisinin temel atma törenine katılmıştık. Bugün de yine Türkiye’nin yüz akı firmalarından olan LC Waikiki’nin Lojistik Merkezi’nin açılışı için huzurlarınızdayız. Artık günümüzde dünyanın neresine giderseniz gidin, başarılarıyla gurur duyduğumuz LC Waikiki’yi görmeniz mümkün” diye konuştu.

‘HAFTALIK SEVKİYAT KAPASİTESİ 1 MİLYON ADET OLACAK’..

Lojistik merkezinin bin vatandaşa ekmek kapısı olacağını söyleyen Varank, “LC Waikiki 4 kıta 56 ülkede 1232 mağazaya sahip. Avrupa’nın en büyük altıncı giyim perakendecisi. LC Waikiki’nin sadece geçtiğimiz yıl 1 milyar dolarlık ihracatı var. Çalışan sayısı 60 bini geçti. LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi’nin toplam alanı tamı tamına 274 bin metrekare olacak. Şu anda lojistik merkezinin inşaatı tamamlanan 91 bin metrekare, 62 bin palet kapasiteli ilk bölümünü açıyoruz. Sadece açılışı yapılan bu alanda haftalık sevk kapasitesi 1 milyon adet ürün. Bütün yatırımların tamamlanması ile bu rakam 2 milyona kadar çıkacak. Ayrıca lojistik merkezi bin vatandaşımıza da ekmek kapısı olacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha sonra Yalova OSB bünyesinde, faaliyet gösterecek olan Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve TSE Test-Kalibrasyon Merkezi Temel Atma Törenini gerçekleştirdi.

TSE TEST VE KALİBRASYON MERKEZİ AÇILDI..

Ardından Marmara Bölgesi’nde ilklere imza atacak olan TSE Test ve Kalibrasyon Merkezi’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, şunları söyledi: “OSB’mizin temel mottosu Yerli Yeşil Yenilikçi’dir; biliyorsunuz. Bu mottoyu nereden ilham aldınız diye soruyorlar. Bizim için bugünün ayrı bir önemi var, çünkü bu mottonun mimari Sayın Bakanımızdır. Sayın Bakanımızın göreve geldiği ilk yılında kendi imzasıyla yürürlüğe girmiş olan Sanayi Strateji Belgesi’ndeki vizyondur bu. Biz bunu büyük bir gururla misyon edindik. İlk olarak hayata geçiren Organize Sanayi Bölgesi olma yolunda ilerliyoruz. Bu anlamda huzurlarınızda Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu anlamda bugün temelini atacağımız projenin yanında ayrıca TSE ile çok kıymetli bir çalışma daha yürütüyoruz. Araştırmalarımıza göre dünyada ilk kez bir sanayi yerleşkesi tüm binalarında yeşil bina sertifikasyonu şartnamesi uyguluyor. Biz bunu Yeşil Yalovamızda ve Türkiye’de ilk başaran OSB olacağız inşallah. Bugün temelini attığımız Nitelikli İstihdam Merkezimiz ile yılda yaklaşık üç bin kişiye yerinden ve uzaktan eğitim ile sanayicilerimizi en önemli ihtiyacı olan nitelikli personel ihtiyacını inşallah gideriyor olacağız. Test ve Kalibrasyon Merkezimizde de Marmara Bölgesi’nde olmayan test ve kalibrasyonların yapılacağı, diğer taraftan da; mekanik test laboratuvarı otomotiv ve demir yolları için ihtisas laboratuvarlarını barındıran yaklaşık dört bin metrekarelik bir merkezi hayata geçiriyor olacağız.”

‘YALOVA’DA OSB SAYISI 4’E YÜKSELDİ’..

Yalova’da OSB sayısının 4’e yükseldiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şöyle konuştu. “Bize görüş vermeyen kurumların pozitif görüş verdiğini kabul edeceğiz, biz yolumuza devam edeceğiz. Biz kimsenin üç ay, beş ay görüş vermesini bekleyemeyiz. İnşallah yeni organize sanayi bölgeleriyle bir nebze olsun yatırım yeri bulma konusunda bir rahatlama yaşayacağımıza inanıyoruz. Biz iktidara gelmeden önce çevresinde İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi önemli sanayi şehirlerinin bulunduğu Yalova’da bir tane bile organize sanayi bölgesi yoktu. Hamdolsun son 20 yılda verdiğimiz desteklerle Yalova’daki organize sanayi bölgesi sayısı 4’e yükseldi. Bugün bu organize sanayi bölgelerinde 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu yeşil vizyonu sayesinde şu anda bu inşaatı devam eden tesisler, daha az kaynak tüketen ve enerjiyi verimli şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standardları Enstitüsü’nün yeşil bina sertifikasyonuna da buradaki tesisler sahip olacak. Bu organize sanayi bölgemizde sürdürülebilir su yönetimi için bir baraj, yağmur suyunun kullanılması için altyapı, sokak aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, akıllı elektrik araç otopark projeleri, sıfır atık yönetim sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, fakülte ve meslek lisesi binaları yer alacak. Bu manada bu organize sanayi bölgesinin vizyoner yaklaşımları tüm organize sanayi bölgeleri için bir pusula niteliğinde olmalıdır.” Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımlarıyla hep birlikte butona basıldı.

NİTELİKLİ İSTİHDAM MERKEZİ GENÇLERE UMUT OLACAK..

Geçtiğimiz nisan ayında Bakan Varank’ın da katılımıyla Yalova Valiliği’nde protokolü imzalananYalova Nitelikli İstihdam Merkezi projesi ile; Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulacak ve MARKA tarafından desteklenecek Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) gençlere umut olacak. Üretim tesislerinin en önemli sorunu olan nitelikli çalışan istihdamı konusunda Yalova’da yaşayan özellikle genç işsizlerin, bu projeyle kurulacak eğitim merkezinde sanayi sektörüne yönelik istihdam garantili mesleki eğitimleriyle, sanayi için gerekli nitelikler edindirilerek iş gücüne katılımları sağlanacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK..

TSE Test ve Kalibrasyon Merkezi ile; bölgede faaliyet gösterecek tüm katılımcıların belgelendirme, test ve kalibrasyon hizmetleri sağlanacak. Öte yandan TSE bünyesinde yapılmayan deneylerin yapılabilmesi için içerisinde bir laboratuvar yapılması da planlanıyor. Otomotiv sektörüne, Yalova ve Tuzla tersaneler bölgesine, deniz ve demiryolu ulaşım sektörüne yakınlığı ile dikkat çeken Yalova Makine İhtisas OSB’nin, buralara hizmet verecek test ve kalibrasyon merkezini içerisinde bulunduracak olması ile Türkiye’de ilk kez bir OSB’de TSE kampüsü yer alacak.

‘MOTTOMUZUN MİMARI SAYIN BAKANIMIZDIR’..

Törende konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, “OSB’mizin temel mottosu Yerli Yeşil Yenilikçi’dir biliyorsunuz. Bu mottoyu nereden ilham aldınız diye soruyorlar. Bizimiçin bugünün ayrı bir önemi var, çünkü bu mottonun mimari Sayın Bakanımızdır. Sayın Bakanımızın göreve geldiği ilk yılında kendi imzasıyla yürürlüğe girmiş olan Sanayi Strateji Belgesi’ndeki vizyondur bu. Biz bunu büyük bir gururla misyon edindik. İlk olarak hayata geçiren Organize Sanayi Bölgesi olma yolunda ilerliyoruz. Bu anlamda huzurlarınızda Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum” dedi. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Bildirisi, Çin’in 2060 Karbon Sıfır Emisyonu Deklarasyonu ve Amerika’nın da Paris Antlaşması’na katılımıyla çevre yaklaşımlarının ciddi bir şekilde artacağı bir döneme girildiğini, sanayicileri de bu duruma hazırlıklı hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Direnç Özdemir, “Bu anlamda bugün temelini atacağımız projenin yanında ayrıca TSE ile çok kıymetli bir çalışma daha yürütüyoruz. Araştırmalarımıza göre dünyada ilk kez bir sanayi yerleşkesi tüm binalarında yeşil bina sertifikasyonu şartnamesi uyguluyor. Biz bunu Yeşil Yalovamızda ve Türkiye’de ilk başaran OSB olacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

Pilot okulları Sercan Yazar MTAL ve Yalova Üniversitesiyle de çok kıymetli çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Özdemir, Teknofest Karadeniz’e katılan tek OSB olduklarını ve hem meslek lisesinden hem de üniversiteden ikişer takımla yarışmalara girildiğini, aynı zamanda da tüm takımların ilk 10’a girdiğini dile getiren Direnç Özdemir, “Bugün temelini attığımız Nitelikli İstihdam Merkezimiz ile yılda yaklaşık üç bin kişiye yerinden ve uzaktan eğitim ile sanayicilerimizi en önemli ihtiyacı olan nitelikli personel ihtiyacını inşallah gideriyor olacağız. Test ve Kalibrasyon Merkezimizde de Marmara Bölgesi’nde olmayan test ve kalibrasyonların yapılacağı, diğer taraftan da; mekanik test laboratuvarı otomotiv ve demir yolları için ihtisas laboratuvarlarını barındıran yaklaşık dört bin metrekarelik bir merkezi hayata geçiriyor olacağız” diyerek hayırlı olması dilekleriyle sözlerini noktaladı. Başkan Özdemir’den sonra söz alan TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Ülkemizin rekabetini artırmak ulusal ve uluslararası derecede ticaretini kolaylaştırmak ve toplumun yaşam düzeyini yükseltmek için standardizasyon ve uygunluk değerlendirmelerini bağımsız etkin ve güvenilir sağlama misyonunu taşıdıklarını muayene ve test hizmetlerini büyüttüğünü Togg’a yakın olmasıyla konumunun Yalova OSB içerisinde olmasıyla otomotiv sanayisine hizmet vereceğini belirtti. Daha sonra sırasıyla söz alan AK Parti Milletvekilleri Meliha Akyol ve Ahmet Büyükgümüş de Yalova OSB’nin Yalova’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu, yerli ve yenilikçi birçok projeye imza atarken, yeşilden ve sürdürülebilirlikten de hiç ödün verilmediğini belirterek, OSB Yönetimini tebrik etti.

‘YALOVA OSB’NİN VİZYONU FARKLI’..

En son kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Son zamanlarda dünya büyük çalkantılar içerisindeyken, biz yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin yatırım iştahı çok şükür bitmiyor. İşte Yalova’da da bunun örneğini görüyoruz” dedi. Yalova OSB’nin yenilikçi, yeşil ve sürdürülebilir üretim vizyonunu ortaya koyarak farklılığını gösterdiğini belirten Bakan Varank, “OSB’lerimizin sayısı 341’e ulaştı. Türkiye’de yatırım iştahı en üst seviyede. Yalova da yatırımların birer birer temelleri atılıyor. Edirne’den Diyarbakır’a Samsun’dan Adana’ya 44 yeni OSB için yer seçimi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yalova üretim istihdam ve ihracat üssü olan OSB’lerden biri de bugün bizleri en güzel şekilde ağırlayan Yalova Makine İhtisas OSB’dir. Burada farklı bir vizyonu Tüm Türkiye’ye gösteriyoruz. OSB’mizin en önemli özellikleri yenilikçi yeşil ve sürdürülebilir bir üretim üssü olma vizyonunu bu dönemde ortaya koyabilmesidir. 620 hektar alana sahip Yalova Makine İhtisas OSB yeşil yatırımlarını tamamladığında çevreci bir altyapıya sahip olacak.  İlk fabrikaların temelleri kısa süre önce atıldı. Biraz önce başkana sordum inşallah ilk açılışları nisan ayı gibi yapacağız. İnşallah ilk açılışlar olduğunda nisanda Yalova’mızı ziyaret edelim onun da hep birlikte açılışını gerçekleştirelim.  Yeşil vizyonu sayesinde şu anda inşaatı devam eden bu tesisler daha az kaynak tüketen ve enerjiyi verimli şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamlandığında TSE’nin yeşil bina sertifikasyonuna sahip olacak. Başkanımız da bahsetti diğer OSB’lere örnek olmak açısından ben yine tekrar etmek isterim ki bakınız bu OSB’de sürdürülebilir su yönetimi için 2 milyon m3 hacimli bir baraj, yağmur suyunun kullanılması için bir altyapı, sokak aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, akıllı elektrikli otopark projeleri sıfır atık yönetim sistemi, laboratuvarlar enstitüler fakülte ve meslek lisesi yer alacaktır, bu manada OSB’nin yaklaşımı tüm OSB’lere pusula niteliğinde olmalıdır. Ve tabi sadece OSB’ler için değil aslında yerel yönetimlere de örnek olacak bir çalışma.  En güzel örnekleri yaparak vatandaşımızın ihtiyacı olan hizmetleri onlarla buluşturacağız.” dedi.

BAKAN VARANK MÜJDEYİ VERDİ!

Yeni bir müjde de paylaşan Bakan Varank, “Yalova Makine OSB’nin yeni bir projesi var. Tümleşik haberleşme ve güvenlik sistemi projesi bakanlığımızın 2023 yatırım programına biz bunu strateji bütçe başkanlığına teklif ettik. İnşallah bu teklif kabul edilirse projeyi bir an önce beraber hayata geçirmiş olacağız. Bu vesileyle de bu iş hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Tören sonunda Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, Bakan Varank’a; Yalova’da sanayinin ilk izlerini taşıyan Yalova İbrahim Müteferrika Kağıt Fabrikası’nın müzesi tarafından bu törene özel olarak üretilen, içerisinde akşam sefası, hatmi çiçeği, zambak ve horoz ibiği çiçeğinin ata tohumlarının bulunduğu el yapımı kağıt üzerine TSE Test ve Kalibrasyon Merkezi tapusunu hediye etti.

Açılış ve Temel atma törenin ardından Maliye ve Hazine Bakanı Dr. Nureddin Nebati  Yalova Valiliğini ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı. Ardından Valilik makamında il geneli hakkında bilgiler aldı. Valilik ziyaretinin ardından, Maliye ve Hazine Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Yalova Belediyesini ziyaret ederek il genelinde yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ziyaretlerinin bitiminden sonra esnaf ziyaretti bulunan Maliye ve Hazine Bakanı Dr. Nureddin Nebati vatandaşlarla sohbet etti.Programın devamında Yalova Ticaret ve Sanayi Odası toplantı sonunda İş Dünyası ve STK temsilcileri ile istişare toplantısında bulundu.  Toplantının bitiminin ardından AK PARTİ İl Başkanlığına ziyaretlerinin ardından programlar son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL